Dernekler Yerleşkesi (Karaman Sosyal Yaşam Alanı)

Statik projeleri firmamız tarafından yapılan Karaman Sosyal Yaşam Alanı dün akşam yapılan bir açılış töreni ile kullanıma açıldı. Karaman Mahallesi Tuna Caddesi üzerinde yer alan üç katlı binanın en alt katında yaklaşık 100 araçlık bir otopark, orta katında 210 pazar tezgahı kapasiteli bir pazar yeri, üçüncü katında dernekler yerleşkesi yer almaktadır, ayrıca binanın terası 77 kamyon kapasiteli bir otopark olarak hizmet vermektedir.

Karaman Dernekler Yerleşkesi 3700 metrekarelik bir taban alanına sahiptir. Yerleşke içerisinde 200 kişilik bir konferans salonu, 47 dernek ofisi, toplamda yaklaşık 500 metrekare olan 12 toplantı salonu bulunmaktadır. Bu kapasite ile 47 derneğe ofis imkanı, 450 derneğe de posta kutusu ve adres gösterebilme imkanı tanımaktadır.

Yapı tasarlanırken belediye yetkililerinin yanı sıra mevcut dernekler yerleşkesi yönetimi ve zabıta ile de görüşülerek yapının amacına uygun olarak kullanılabilmesi için en ideal şartlar aranmış ayrıca engelli vatandaşlarımızın istekleri ve yaşadığı zorluklar göz önüne alınarak gerekli düzenlemeler yapılmıştır.

Yapı Özellikleri:
  • İşin Sahibi: Nilüfer Belediyesi
  • Kullanım Amacı: Kapalı Pazar Alanı ve Otopark ile Dernekler Yerleşkesi
  • Kat Sayısı: 3 / Z+2N
  • Malzeme: Betonarme (C30/37 – B420C)
Hesap Kriterleri:
  • Kullanılan Yazılımlar: ideCAD Statik, AutoCAD, SAP2000
  • Taşıyıcı Sistem: Çerçeve + Perde
  • Süneklik Düzeyi: Yüksek
  • Rx-Ry: 7-7
  • Yapı Önem Katsayısı: 1.2

Yaklaşık 100m uzunluğundaki yapı iki dilatasyon olarak modellenmiştir, kot farkı sebebiyle ikinci dilatasyonun büyük bir bölümü toprak altında kalmaktadır. Toprak altında kalan kısımlarda betonarme perde olması sebebiyle düzensizlik oluşmaması için dengeleyici taşıyıcı perdeler kullanılmıştır. Ayrıca 15m’ye kadar çıkan kazı derinliği için kazıklı iksa projesi yapılmıştır. Yapının “İnsanların kısa süreli ve yoğun olarak bulunduğu binalar” sınıfına gireceği düşünülerek yapı önem katsayısı 1.2 seçilmiştir.

Dernekler yerleşkesindeki ana konferans salonu için kademeli yükselen oturma yerleri kısmen elle kısmen SAP2000 programı ile hesaplanmıştır.

Dernekler Yerleşkesi Fotoğrafları

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Haber ve fotoğraflar: Nilüfer Belediyesi Haberler
Adres ve iletişim bilgileri: Karaman Sosyal Alanı
İnşaat Mühendisi: Fatih Söylemez (Yük. İnş. Müh.)
Mimari Danışmanlık: Sibel Mandalı Gezek (Mimar) – BLN Yapı